Топ-100 Liderlik yetenekleri ve Ali Koç

Liderlik yetenekleri ve Ali Koç

Fenerbahçe’de neler oluyor

Türk basını son zamanlarda Fenerbahçe'deki olaylarla ilgili konuşuyor.
Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe'nin üç antrenörünün kulüpteki faaliyetine son konuldu.Antrenörlerin takıma ihanet ettiklerini Fenerbahçe spor kulübünün Başkanı Ali Koç FB tv’e yaptığı açıklamada söyledi.Gerçek ise şu ki, Fenerbahçe’deki tüm sorunlar medya tarafından böyütülüyor ve asparakas yaratılıyor.Halbuki diğer kulüplerde Fenerbahçe'de olanlardan daha zor durumlar yaşanıyor. Basitçe, bu kulüplerin gündemde olmamasının iki ciddi nedeni var. İlk olarak, diğer takımlar Fenerbahçe gibi lig tablosunda son sıralarda değil. İkincisi, kulüp başkanları yeni değil.
Doğal olarak, kulüpteki gergin durum ve sıkıntı  Ali Koç’u endişelendiriyor. Sonuçta o, bir liderin yapamayacağı bir hatayı yaptı. Medyaya anlamsız açıklamalarda bulundu.
İlk bakışta, büyük bir şirketin sahibinin böyle hatalar yapması garip gelebilir. Aslında bu doğaldır. Çünkü Fenerbahçe halkla daha geniş ve kalıcı ilişkileri olan bir spor kurumudur.Böyle ki, toplumla daha iç içe olan bir kurumun kontrolü, herhangi bir şirketin idaresi ile karşılaştırıldığında çok zordur.
Böylece, konuyu birkaç noktadan ele alırsak, görürüz ki, her bir tarafın doğru ve yanlış olduğu hususlar vardır.Durum budur ki, takımın sportif direktörü Damien Komolli’nin başarısız adımları kulübü bu duruma düşürmüş. Görüşümüze biraz açıklık getirelim.
Bilindiği gibi, UEFA'nın “finansal fair play” kuralları kulüpleri “kemer sıkma”ya zorlamıştır. Elbette, Fenerbahçe bu kurallara dayanan bir transfer politikası uygulamak zorunda kalmalıydı. Bunu yapmak için, satın almaktan çok satışa başlamalıydı.
Öte yandan, D.Komolli’nin önünde kulübü gençleştirmek görevi duruyordu. Bu nedenle altyapı ve diğer şampiyonalar dikkatle, titizlikle incelenmeliydi. Ama bu da başarısız oldu.Bunun yanı sıra yapılan transferlerin çoğu, yaş politikasına uymuyor, yeni oyuncular 25 yaşın üzerindedir. Bir kaçı ise kiralık.Diğer yandan sportif direktörün transferleri zamanında yapmaması adaptasyon sürecini de hayli geciktirmiş ve Fenerbahçe'yi başarısızlığa sürüklemiş.Kulübe dahil olan az sayıda genç futbolculara ise teknik direktör güvenmiyor.Her ne kadar aksi iddia edilse de.Çünki bu futbolcuları sahada görmek mümkün değil. Sonuç olarak, bugünün acı verici durumu ortaya çıkmıştır.
Büyük vaatler vererek kulüp başkanı olmuş Ali Koç’u mevcut durum rahatsız ettiyinden o, skandalı araştırmaya başlamış.Lakin ona sunulan raporları FB tv’de açıklayan Ali Koç, ilginç halı polemiği ile olayları daha içkarartıcı komik bir duruma sürüklemiş oldu.
Her durumda üç antrenörün kaderi çözülmüş. Bir hedef olarak toplumun önüne atılmışlar.Elbette ki, antrenörlerle ilgili doğruları zaman gösterecek. Ancak gerçek şu ki, ya sorunun çözülmesinde  başarısız, ya da sorundan habersiz ve ya aldatılmış bir Ali Koç var. Ayrıca, kamuoyunun düşüncesini manipüle eden medyanın var olduğunu söylememiz de yanlış olmaz. Konuyu toparlasak, iş yine dönüp dolaşıp Komolli’e dönüyor.Yani sportif direktör daha aktif hareket ederek, olaylara zamanında müdahale etmeliydi. Ama bu olmamış. Sorun kulübün başkanına kadar büyümüş. Ali Koç ise problemi iç sorun olarak çözmeli ve medyaya bu kadar yeşil ışık yakmamalıydı. Artık çok geç.Olan olmuş.Görünen bu ki, inden bele gerekli müdahale olmazsa, Fenerbahçe’ni sakin günler beklemiyor.

0/Şərhlər

Previous Post Next Post