Топ-100 Ayn Calut’tan Muhammed Mursi’ye

Ayn Calut’tan Muhammed Mursi’ye


Mısır Türkler için neden önemli?

Belki de birileri Mısır'ın neden Türkler için önemli olduğunu unutmuşlar. Elbette, bunun için Ayn Calut savaşını hatırlamak gerekiyor.
Savaştan önce ermeni II Hetum ve gürcü IV Laga başkanlığındaki bir Hıristiyan heyeti Moğol Münke han'ı ziyaret ettiler. Müslümanların Hristiyanlara zulüm ettikleri hakkında ona yalan söylediler. Münke Han'ın annesi bir Hristiyan kızıydı. Bu nedenle yalana çabuk inandı. Ve kardeşi Hulagu Han'dan Müslümanlara karşı acımasız olmasını istedi.
Yıl 1260, yer Ayn Calut (Filistin).
O zamana kadar, Hulagu Han halifeliğin başkenti Bağdat'ı bile işgal emişti (1258). Memlûk Mısır Türk devletinin çöküşüyle ​​birlikte, İslam dünyasının yok olma tehlikesi oluşuyordu.
 İşte bu zaman, Seyfeddin Kutuz Han ve onun ünlü komutanı Baybars, tarih sahnesine çıktılar. Ayn Calut’da Hulagu Han, onun seçkin kumandanlarından olan Ketboğa Noyan ve aysor (hiristian Suriyeliler), ermeni, gürcülerden oluşan ordusu ile birlikte yenildi.
O zamandan beri, Türkler İslam'ın askeri, tek savunucuları oldular.
Bugün Filistin karşıtı cepheyi İsrail yönlendiriyor. Mısır, İsrail devletinin adamı Sisi tarafından yönetiliyor. Muhammed Mursi bu cepheye direnenlerden idi. Ve şehid oldu. Yani, Türkler Mısır cephesinde büyük bir yenilgiye uğradılar.

0/Şərhlər

Previous Post Next Post