Топ-100 Gürcistan’da neler oluyor

Gürcistan’da neler oluyor


Protestoların herhangi bir sonucu var mı?

Protesto, Rus Devlet Duma milletvekili Sergei Gavrilov'un oturumu Gürcistan parlamentosu başkanının sandalyesinde açamsıyla patlak verdi.
Bu, Gürcistan'daki milletvekillerinin memnuniyetsizliğine ve parlamento başkanının istifasına yol açtı.
“Rusya Abhazya ve Güney Osetya'yı işgal etmiş" gerçeğine atıfyapılarak, Rus parlamenterlerin ülkeni terk etmeleri istendi.
Gürcü parlamenterler Tiflis'teki protestocular tarafından desteklendi. Ancak Rusya heyeti Gürcistan'dan ayrılmaya karar verdikten sonra bile protesto gösterileri devam etti.
Protestolar başladığında Gürcistan parlamentosu başkanı Bakü'deydi. Ancak bu istifa etmesini engellemedi.
21 Haziran’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Temmuz’dan itibaren Rus havayollarının Gürcistan’a uçmasını yasaklayan bir belge imzaladı ve aynı zamanda, Rus vatandaşlarının ulusal güvenliğini sağlayacak önlemler konusunda bir kararname imzaladı.
Rusya Ulaştırma Bakanlığı aynı gün Gürcistan havayollarının Rusya'ya uçuşlarını yasakladı.
Bu durum Gürcistan'daki turizm pazarını ciddi şekilde etkileyebilir. Söz konusu pazarın 250 ila 300 milyon dolar kaybedeceği tahmin edilmektedir.
Bu arada Gürcistan Sağlık Bakanlığı, Tiflis'teki protesto sonuçları hakkında istatistikler sundu. İstatistiklere göre, protesto sırasında medya çalışanları da dahil 240 kişi hastanelik olmuş.
İçişleri Bakanlığı'na göre, 305 protestocu gözaltına alınmış ​​ve 120'den fazlası idari tutuklamaya maruz kalmış, diğerleri para cezasına çarptırılmış.
Bu nedenle protestocular, tutukluların bırakılmasını ve İçişleri Bakanının istifasını istiyorlardı.Şimdi parlamentonun istifasını da talep ediyorlar.
Bu olmazsa, Tiflis'teki protestolar kalıcı olacak ve her gün saat 19: 00'da parlamento binasının önünde yapılacak.

P.S. Gürcistan 2020'de parlamento seçimlerine gidiyor.

0/Şərhlər

Previous Post Next Post