Топ-100 Hangisi daha iyi, BJJ, SJJ veya 3J?

Hangisi daha iyi, BJJ, SJJ veya 3J?


Dövüş dallarına aydınlatıcı bakış...
BJJ, Spor jiutsu, Japon jiu-jiutsu

Şimdi dünyanın en popüler spor dalı Brezilya jiu-jitsu'dur.
BJJ
Bu türün kurucusu Kodokan judo okulunun temsilcisi olan Mitsuyö Maeda'dır. O yirminci yüzyılın başında Kodokan okulunu terk etmiş ve Brezilya'ya gelerek burada Gracie ailesini eğitmiştir.
BJJ'nin bir özelliği zeminde (parter) mücadele etmektir. Diğer bir özelliği cephanesinde bolluca ağrıverici, boğucu hareketlerin bulunmasıtır.
BJJ'de mücadele ayakta başlar, ama mücadele yere düşdükten sonra da devam eder. Hakem sporcuların ayağa kalkması için müdahale etmez.
 BJJ'nin Fabrizio Werdum, Demian Maya, Jacquard Souza, Nogueira Brothers, Anderson Silva, Hoyce Gracie gibi birçok temsilcileri zemindeki mücadele becerileri nedeniyle MMA'da başarı elde etti. Eğitimin% 90'ı yerde, sadece% 10'u ayakta gerçekleşiyor.

Japon jiu-jitsu'nun (3J)
geleneksel olarak, aikido, judo ve BJJ'nin temelinde durur. Ama BJJ'den daha çok aikido'ya benzer gibi görünür.
3J temel olarak, sparring ağırlıklı değildir. Bir jiust daha cok sinir düğümlerine baskı eder, rakibi boğmağa, kırma, tutmaya odaklanır. Hem kendisi silahlarla (mesela,tanto, bokken, dzyö), hem de silahl kişilere karşı dövüşmeyi bilir.
Japon Jiu-Jitsu okullarında, geleneklerin aktarılması ve hareketlerin estetiği ve vuruşların sinsiliği büyük önem taşır. Ancak bazen basit çarpıcı teknikler de kullanıla bılır.

Spor jiu-jitsu (SJJ)
bu tür temel olarak, spor atışlarından (judo teknikleri) ve jitsu vuruşlarından oluşur (yumruk ve tekmeler karate gibi görünse de, ancak profesyonel olarak, 45 derecelik kol ve bacak bükmeleri var).
Toparlasak
spor başarıları isteyen genç insanlar için BJJ veya SJJ daha uygundur. Ama kolluk kuvvetleri çalışanlarının yanı sıra, kendini korumak ve formda kalmak isteyen insanlar için 3J daha uygundur.


0/Şərhlər

Previous Post Next Post