Топ-100 4D:Pralel evrenler hayal mi, gerçek mi?

4D:Pralel evrenler hayal mi, gerçek mi?


Pralel dünyalar
Mevzuya başlamadan bir konuya netlik kazandırmamız lazım.Bu makale bilimsel araştırmaların sonuçları analiz edilerek yazılmıştır.
Herkes 1 boyutlu, 2 boyutlu ve 3 boyutlu sistemleri az çok biliyor. Bu sistemler aynı zamanda 1D, 2D ve 3D olarak da bilinir. 4D'yi anlamak için önce 1,2 ve 3 boyutlu sistemleri anlamanız gerekiyor.
Matematikten, koordinat sistemini (apsis ve ordinat eksenleri ve başlangıç ​​noktası) biliyoruz. Başlangıç ​​noktası 1 boyutlu bir sistemi (1D) açıklarken, X ve Y eksenleri 2 boyutlu bir sistem (2D) oluşturur. Z ekseni 3D oluşturmak için kullanılır, diğer bir deyişle Z ekseni iki boyutlu bir sistemde 3D nesneyi çizmek için kullanılır. Örnek: Bir kareyi 2D sistemden üçlü boyutluya aktarırsak bir küp olacaktır. Aynı işlemi bir üçgen ile yaparsak o, bir piramit olacak.Aşağıdaki resme bakarak bunu daha iyi anlayabiliriz.

İnsan gözü veya beyni 2D ve 3D'de nesneleri algılar, böylece 3D nesneler iki boyutlu bir platformda (kağıt, yazı tahtası vb.) tasvir edilebilir.1D kavramının ise  soyut olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Öte yandan 3D'yi iki boyutlu bir bakış açısıyla anlamak da imkansızdır. Her hangi bir kişi iki boyutlu sistemde yaşasaydı, 3D'nin iki tarafını görürdü, ancak üçüncü tarafı görmek için durduğu noktayı değiştirmek zorunda kalacaktı ve sonuç olarak, iki taraftan sadece birini ve görmek istediği yeni tarafı görebilicekdi.Yani 2D'den kurtulamazdı.3D için de aynı olayı yaşıyoruz. 4D'nin dördüncü tarafını göremiyoruz.Ancak şimdi, teknolojinin yeteneklerini kullanarak 3D ve 2D platformlarda 4D'yi anlaya biliriz.
4D Mucizesi ve Gerçekleri
Dörtlü sistemdeki küp görüntüsünün, yani 2D platformdaki tetra küpün 3D görüntüsü aşağıdakı resmde gösteriliyor.

 Hareket ettirildiğinde şekildeki yamuklar bir küp şeklini alırken, diğer taraftan küpler yamuk haline gelir, yamuk kenarlarını hayali düz bir çizgi ile kesersek, bir üçgen oluşur. Demek, üçgenler ve kareler 4D oluştururken önemli bir rol oynar.Peki ya, üçgen dörtlü bir sisteme geçtiğinde ne olur? Birçok bilgi versiyonu var, bu karışıklık hakkında yorum yapmak istedik.
Üçgen bir piramidi 4D'ye dönüştürelim.Daha sonra figürü üç boyutlu bir sistemde tasvir edelim.Karşımıza dikdörtgen bir piramit çıkıcaktır.
 Kısacası, bir tetraküpü hareket ettirdiğimizde, bir üçgenin kenarları (yamuk) bir kare şeklini alırken, bir piramit hareket ettiğinde, dikdörtgenin kenar bir üçgene dönüştüyün görebiliriz. Üçgen taraf  ise bir kare olur ve gözden kaybolur.Böylece 4D'yi açıklığa kavuşturduk.Yani 3D platformda 4D cizerken aynı nesneyi iç içe tasvir ederiz.
Yukarıda belirtildiği gibi Piramit üç boyutlu uzaydan dört boyutlu uzaya geçerken, üçgen piramit dörtgen piramit olacaktır. Ne garipse Mısır piramitleri yapısal olarak 4D piramidinin 3D çizimine çok benziyor.Bu yüzden çağımızın bilim adamları Mısır Piramitlerini dikkatle inceliyorlar ve birçok hipotez ortaya atıyorlar. Kosmojen teoriler sık sık gündeme gelse de bazı bilim adamları 4D'yi paralel dünyaya bir kapı olarak görüyorlar.Fizikçilere göre dördüncü boyutta zaman ve mekan yoktur ve ya sonsuzdur.( Ayrıca, uzmanların konuya yönelik felsefi ve teolojik düşüncelerini de öğreneceğiz-dipnot.).
NASA araştırmacılarına göre, evrende keşfedilen kara ve beyaz deliklerin zaman ve mekan kavramı yoktur. Şaşırtıcı bir şekilde, bu iki buluş (4D ile kara ve beyaz delikler) bir birine benziyor.
Hipoteze göre siyah ve karşı tarafa açılan beyaz delikler birbirine yaklaşırken en kısa mesafeyi katlama yöntemi ile kat ediyor. Dördüncü boyutta da pratik ve olası bir yol katlama yöntemi olabilir. Bu da ikinci bir benzerlik.
Öte yandan, evrendeki siyah ve beyaz deliklerin içinde kaç boyutlu sistemin bulunduğu bilinmemektedir. Bu, boyutsal sistemlerin 360 derecelik bir mekanizmi de olabilir,tamamen farklı bir şey de.Doğruları zaman ve insanlığın elde edeceği bilimsel başarıları gösterecek.Peki ya, uyku, gölge ve "deja vu", yani yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık duygusunun paralel dünya ve çok boyutlu bir sistemle ilgisi var mı? Bu soruyu sonraki yazılarımızda cevaplayacağız.
Elnur Şahin

0/Şərhlər

Previous Post Next Post