Топ-100 İki sembolün tarihi: ya da Türkiye'de kurt sembolü neden sevilmiyor?

İki sembolün tarihi: ya da Türkiye'de kurt sembolü neden sevilmiyor?


Corna da diavolo
Türkiye'de kurt ve boynuz sembolleri iyi bilinen sembollerdir. Bununla birlikte, kurt sembolü siyasetle, boynuz da müzikle ilişkilendiriliyor. Bu nedenle, boynuz sembolü genel halk arasında daha popüler.
Aslında, Türk toplumu bu semboller hakkında yanlış bilgilere sahib. Gerçekler çok farklı.
Boynuz işaretini müziğe  Heavy Metal müzisyeni Ronnie James Dio getirse de, bu simgenin tarihi farklı.
İlk onu söyleyelim ki, Dio'nun büyük annesi ona bu işaretin adının "Kötülüğün Gözü" olduğunu ve böylece nazardan korunmak için kullanıldığını demiş. Bu inancın tarihinin eski Roma'ya kadar gittiğini de eklemiş. Nasıl derler, bin doğru içinde bir yalan söyle, yalan da doğru olur.
Gerçek şu ki, bu sembolün ismi ne boynuz, ne de "kötülüğün gözü"dür. Bu işaretin gerçek adı, "Corna da diavolo"dur. Anlamı, şeytanın boynuzu demektir.
İşaret illuminate, "Kafatası ve Kemik" gibi organizasyonlar arasında çok yaygındır. Bu iki kuruluş hakkında daha sonra "Gizli Kuruluşlar" serimizde yazacağımız için, şimdilik her iki kuruluşun insanları korkutma, manipüle etme yetenekleri ile tanındıklarını kısaca söyleyebiliriz. Yani, sadece siyasi yönleriyle değil, aynı zamanda suç faaliyetleriyle de tanınırlar.
Kurt işaretine gelince, "Kurtuluş", "Ergenokon", "Yaratılış" ve diğer Türk mitolojilerinden türetilen bir işarettir. Kurt tüm bu destanlarda Türklerin kurtarıcısı olarak sunulmaktadır.
Bu sembol Türkiye'de 90'lı yıllarda yayılmaya başladı. Diğer bir deyişle Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Alparslan Türkeş'in Azerbaycan'ı ziyaretinin ardından sembol Türkiye'ye devredilmiş.
1980'lerde Türkiye'deki milliyetçiler çok kötü bir izlenim bıraktılar. Ne yazık ki, bu kötü izlenim hala devam ediyor. Bu izlenimin birçok doğru ve yanlış tarafları ola bilir. Fakat, milliyetçiliğin mafya ile eşdeğer tutulması bir haylı üzücü. Şu da bir acı hakikat ki, komünistler ve diğer radikal solcular bile bazen Türk toplumuna milliyetçilerden daha sempatik gelmişler. Dolayısıyla milliyetçiliğe karşı bu kadar kötü bir tutumun kurt sembolü üzerinde de olumsuz bir etkisi olmuş.
Ancak toplumun "şeytan boynuzu"na sempatisi de bir haylı düşündürücüdür.

0/Şərhlər

Previous Post Next Post