Топ-100 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a açık mektup

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'a açık mektup


Mubariz Gurbanoğlu ile ilgili
Sayın Cumhurbaşkanım, Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan bey, size yapdığım bu müracaat Mubariz Gurban oğlu Mansimov ile ilgili.
Sayın Cumhurbaşkanım, öncelikle bilmenizi isterim ki, Azerbaycan vatandaşı olmama rağmen, aslında Kars kökenli bir insanım. Ben Çildir'in Agbaba-Şoreil bölgesindenim.
İlçemiz 1920'lerde Gümrü ve Moskova Antlaşması ile Kars topraklarından ayrıldı ve Sovyet Rusya'nın bir parçası olan Sovyet Ermenistan'a verildi.
XX yüzyılın 80'lerinde Karabağ ve çevresindeki olaylar nedeniyle bu topraktan sürgün edildik ve Azerbaycan Cumhuriyeti'ne yerleştik.
Demem şu ki, efendim, benim Mübariz Gurbanoğlu ile her hangi bir bağlantım ve de kişisel tanışlığım yok. Size yazma nedenim adaletin yerini alması isteyidir.
Sayın Cumhurbaşkanım, Mübariz Gurban oğlu Mansimov tutuklandığında, diğerleri gibi kendiliğinden tepki göstermedim ve onu kitlelerin ağzıyla savunmadım. Her zaman hukukun üstünlüğünü savunan birisiyim. O yüzden gerçeği bulmak için bekledim, hep araştırdım. Çünkü FETO üyelerinin Azerbaycan'da çevirdikleri karanlık oyunlardan her kes gibi benim de bilgim var. Ve bu konuda ben de çok hassasım.
Sayın Cumhurbaşkanım, bu sürecte olayları takip etmeyi de ihmal etmedim. Ve Mubariz Mansimov çevresindeki olaylarda karanlık bir eğilim olduğu sonucuna vardım.
Ekselansları, Azerbaycan'da çok sevilen bir kişiliğiniz var.
Diger yandan Azerbaycan halkının Türkiye'ye olan sevgisi herkes tarafından bilinen basit bir gerçektir.
Ama Mübariz Mansimov'un tutuklanmasıyla ilgili olarak Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine zarar vermek isteyen çetelerin olduğu da bir sır değil. Bu karanlık güçlerin isteklerini yerine getirmesine izin vermeyeceğinize yürekten inanıyorum.
Bir tarihçi olarak, devletin yasama, idare ve yargı kanatlarına sahip olduğunu biliyorum. Ayrıca yürütmenin üst temsilcisi olarak mahkemenin çalışmalarına müdahale etmenin mümkün olmadığını da anlıyorum. Sıradan bir insan olarak, tek dileğim bu süreci kontrolünüz altına almak, sevgili başkanım. Lütfen durumun yapay olarak uzatılmasına izin vermeyin.
Mübariz Gurbanoğlu suçluysa, elbette yasalar önünde cevap vermelidir. Ama ya masumsa?! Masum bir insanı hapiste tutmak muhtemelen istenmeyen bir durumdur. Özellikle Türkiye gibi yasalara bağlı bir devlette.
Azerbaycan Türkçesinde bir söz vardır: "Gerçek incelebilir, ama kırılmaz."
 Adaleti her zaman savunan kişiliğinizle, lütfen gerçeğin kırılmasına izin vermeyin, efendim.
En iyi hislerimle mutlu kalın!
Şahin Alioğlu

0/Şərhlər

Previous Post Next Post