Топ-100 Ermenilerin barış manipülasyonu

Ermenilerin barış manipülasyonu

Bildirildiği üzere, 25 Kasım'da Fransız Senatosu Karabağ ile ilgili bir belgeyi kabul etti ve belge Fransız hükümetine Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımasını tavsiye etti.

Belçika meclisinin de 30 Kasım'da benzer bir adım atması bekleniyor. Politik uzmanımız Elnur Şahin konuyu yorumladı:

“Doğru, belgenin herhangi bir yasal hükmü yok ama ermeniler bu durumda politik sahnede büyük psikolojik üstünlüyü elde edebilirler.

Öte yandan belgeyi incelerken önemli bir noktayla karşılaşıyoruz. Açıklamada "Dağlık Karabağ yönetimi kabul etdiği takdirde diplomatik ilişkiler kurmanın önemi" belirtiliyor. Yani sorumluluk ermeni tarafının üzerine koyuluyor.

Bilindiği gibi 1 Aralık'ta, yani Laçin bölgesinin kurtuluşundan sonra Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir barış antlaşması imzalanması gerekiyor. Eğer Dağlık Karabağ ermeni toplumu Fransa, Belçika gibi ülkelerle diplomatik ilişki kurma teklifini kabul ederse, bu ermenilerin barıştan yana olmaması anlamına gelecektir.Bu zaman barışgücü olarak Rusya duruma müdahele etmelidir. Aksi takdirde, Moskova'nın barışı koruma misyonu kesin olarak sorgulanacaktır. Bu durumda, Azerbaycan kararlı bir tutum sergilemelidir” dedi.


0/Şərhlər

Previous Post Next Post